26
آوریل

چند اشتباه در پیشگیری از ویروس کرونا

با افزایش آمار شیوع ویروس کرونا و مبتلایان به ویروس COVID-19، باورهای نادرستی در مورد روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا و درمان این بیماری به ویژه در فضای مجازی دست به دست شده است. در ادامه مطلب به چندین باور اشتباه در مورد ویروس کرونا اشاره شده است. لطفا برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا با دقت مطالعه نمایید.

مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ ها در پیشگیری از ویروس کرونا

آنتی‌بیوتیک‌ها به منظور دفاع و مبارزه با بیماری‌های عفونی با عامل باکتری طراحی و ساخته شده‌اند. بنابراین بر روی ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا یا COVID-19 تاثیری ندارند. علاوه بر آن مصرف خود سرانه آنتی‌بیوتیک می‌تواند مضراتی برای سلامتی فرد داشته باشد.

اشعه فرابنفش برای کشتن ویروس کرونا

گفته می‌شود در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن باعث کشته شدن ویروس می‌شود. این امر نه تنها باعث کشته شدن ویروس نمی‌شود، بلکه موجب ابتلا به بیماری‌های پوستی می‌شود. در نتیجه اشعه فرابنفش اثری در از بین بردن ویروس کرونا ندارد.

روغن کنجد برای عدم ورود ویروس کرونا

در برخی از نقاط جهان، از روغن کنجد و یا ماسک روغن کنجد برای مقابله از ورود ویروس کرونا یا COVID-19 به بدن استفاده می‌کنند. این روش نیز تاثیری در مقابله با بیماری و عدم ویروس کرونا به بدن ندارد.

اسپری نمک بینی و غرغره کردن آب نمک برای پیشگیری از ویروس کرونا

اگرچه غرغره کردن آب نمک در برابر سرماخوردگی ویروسی موثر می‌باشد، ولی در برابر بیماری ویروس کرونا یا COVID-19 تاثیری ندارد. لطفا به منابع علمی و تخصصی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا توجه نمایید.

مصرف ویتامین C برای مقابله با ویروس کرونا

در اوایل شیوع بیماری COVID-19 یا همان ویروس کرونا گمان می‌رفت مصرف ویتامین C، می‌تواند بدن را در مقابله با ویروس کرونا یاری کند. در حال حاضر، بر اساس دستورالعمل جدید سازمان جهانی بهداشت، تجویز ویتامین C در بیماری COVID-19 ممنوع شده است. ویتامین C، اسیدیته کپسید ویروس و سیتوپلاسم سلول های بدن را افزایش می‌دهد و از این طریق موجب تسهیل شدن ورود ویروس به سلول های بدن و تزریق ژنوم خود می‌شود.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

جدیدترین پژوهش‌های انجام شده بر روی بیماری ویرو س کرونا نشان داده است که مصرف مواد غذایی مانند سیر، پیاز، زعفران، پرتقال‌های قرمز و موارد بسیار زیادی که امروزه به عنوان مواد غذایی با طبع گرم به عنوان راهکار مقابله با ویروس ویروس کرونا یا COVID-19 در رسانه‌ها ممکن است معرفی شود، هیچگونه تاثیری در مقابله با ویروس ندارند.

واکسن ذات‌الریه مانع کرونا می‌شود؟

ابتدا این باور غلط در میان انگلیسی ها رواج یافت ولی دیری نیافت که از سوی محققان این کشور رد شد. در واقع ویروس کرونا یا COVID-19 ارتباطی با واکسن ذات الریه یا پنومونی ندارد چرا که COVID-19 یک بیماری ویروسی و ذات الریه یک بیماری عفونی باکتریایی است. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده‌اند ساخت واکسن ویروس COVID-19 حدود یک سال طول می‌کشد.

هیچ کودکی مبتلا به کرونا نمی‌شود!

باور مبنی بر اینکه هیچ کودکی مبتلا به ویروس کرونا یا COVID-19 نشده باور غلطی است. در چین یک نوزاد به ویروس کرونا COVID-19 مبتلا شده است، اما به طور کلی آمار ابتلای کودکان به این بیماری خیلی کم است. با این حال، این دلیل کافی نیست که مراقب کودکان نباشیم. متخصصان انگلیسی می‌گویند: سیستم ایمنی کودکان بالای پنج سال و نوجوانان کاملا آماده مبارزه با عفونت‌های ویروسی است. آن‌ها ممکن است به ویروس آلوده شوند، اما به بیماری بسیار خفیف‌تری مبتلا می‌شوند که علائم عفونت نشان نمی‌دهد.

ویروس یک تا چند ماه در بدن مبتلایان می‌ماند!

این یک باور که ویروس کرونا یک تا چند ماه در بدن فرد مبتلا به ویروس کرونا می ماند، غلط است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا COVID-19 بین ۳ تا ۱۴ روز ممکن است در بدن افراد بماند.