19
فوریه

فواید ویتامین دی و اهمیت استفاده از آن

ویتامین دی یکی از ویتامین‌های ضروری برای سلامت بدن است. نقش مهم ویتامین دی در افزایش جذب کلسیم و بهبود عملکرد عضلات، قلب و ریه‌ها ثابت شده است. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف منظم و کافی این ویتامین اثرات سلامتی بخش متعددی دارد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

بهبود سلامت استخوان‌ها

ویتامین دی در جذب دو ماده معدنی کلسیم و فسفات نقش اساسی دارد. این دو ماده معدنی برای سلامتی استخوان‌ها ضروری هستند. نرم و شکننده شدن استخوان‌ها از علائم فقر ویتامین دی در بدن است.

جلوگیری از پیشرفت آلرژی در نوزادان

سطوح پایین ویتامین دی در بدن با خطر ابتلا به واکنش‌های آلرژیک بخصوص آسم و اگزما در نوزادان ارتباط دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین دی از ابتلا به آسم و آلرژی در مراحل اولیه زندگی جلوگیری می‌کند و منجر به کاهش علائم این بیماری‌ها در کودکان و بزرگسالان مبتلا می‌شود.

کمک به بارداری سالم

مطالعات نشان داده‌اند که میزان ویتامین دی۳ در زنان باردار سالم در مقایسه با زنان باردار که به پره اکلامپسی مبتلا هستند، به شدت متفاوت است. پره اکلامپسی نوعی مشکل در دوران بارداری است، که با فشار خون بالا و آسیب به سایر ارگان‌ها از جمله کلیه مشخص می‌شود.

بهبود سلامت روان

تحقیقات رابطه بین کمبود ویتامین دی و خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی را ثابت کرده‌اند. کاهش سطح ویتامین دی با کمبود ماده شیمیایی سروتونین؛ هورمون مرتبط با احساس شادی ارتباط دارد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

تحقیقات نشان می‌دهد که سطح کافی ویتامین دی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. مصرف این ویتامین در طول سال‌های اولیه بلوغ، خطر ابتلا به سرطان سینه پیشرفته را در طول سال‌های بعد زندگی کاهش می‌دهد.

سلامت عروق خونی

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، مصرف دزهای مناسب ویتامین دی عروق را منعطف‌تر نگه می‌دارد که می‌تواند به طور بالقوه خطر بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.

کاهش علائم سندرم روده تحریک‌پذیر

طبق گفته محققان دانشگاه «شفیلد» جذب مکمل ویتامین دی بعضی از علائم سندرم روده تحریک‌پذیر مانند درد شکمی، التهاب، اسهال و یبوست را از بین می برد